Boško Budisavljević – Auto-arhiviranje u 11 točaka
Izdavač
Institut za povijest umjetnosti, 2024.
Priredila
Sandra Križić Roban
Urednik
Matko Marušić
Fotografije
Paolo Mofardin, Nenad Roban, Jasenko Rasol, Dana Budisavljević, Boško Budisavljević, fotografije iz privatne arhive video snimaka
Digitalizacija dokumentacije
Tena Starčević, Filip Kartelo
Biografija i bibliografija
Ivana Završki
Lektura uvodnog teksta
Dunja Aleraj Lončarić
Dizajn i prijelom
Ruta
Papir
Munken Lynx
Pisma
Chairman Faux Mono (Nikola Gjurek), Akkurat LL (Lineto)
Tisak
Sveučilišna tiskara, Zagreb
Naklada
200 primjeraka
Materijalni opis
63 str.; ilustr.
ISBN 978-953-373-050-9
-
Iz uvodnog teksta Sandre Križić Roban:
„Samoarhivska“ vremenska mentalna mapa, čiji segmenti govore o utjecajima, razmišljanjima, djelovanjima, školovanju i projektima Boška Budisavljevića, u ovom trenutku omogućuje pogled na ono što smo, čini se, nepovratno izgubili – odgovoran i kreativan odnos prema urbanom prostoru. Bilo da je riječ o mikrolokacijama poput Visa ili velikim urbanim aglomeracijama kao što je Zagreb, bez obzira na to je li njegov interes usmjeren na spomenik koji je planirao u suradnji s Marijom Ujević ili na poticanje urbaniteta u afričkim gradovima 1960-ih, Boško Budisavljević neizbježno je ime za svakog tko će se ikad zapitati, što je grad i koje su značajke urbanizma kao izgrađenog konteksta. Koji nikad nije tek skup građevnih pojedinosti, nego je protkan svim zamislivim segmentima ljudskih života i njihove povijesti.
-
Rad na publikaciji i izložbi dio je aktivnosti projekta Instituta za povijest umjetnosti „Arhitektura i likovnost urbanih cjelina Hrvatske“ koji vodi dr. sc. Matko Marušić, a financira Europska unija – NextGenerationEU.
#URBARH