Umjetnost antike u hrvatskim krajevima
Autor
Nenad Cambi
Uredništvo
Ivo Babić, Joško Belamarić, Joško Božanić, Nenad Cambi, Petar Jakelić, Branko Jozić, Vanja Kovačić, Bratislav Lučin, Emilio Marin, Željko Radić, Drago Šimundža, Radoslav Tomić, Marko Trogrlić, Josip Vrandečić
Recenzenti
Branka Migotti
Miroslav Glavičić
Prevoditelj
Graham MacMaster
Fotograf
Zoran Alajbeg
Grafičko oblikovanje i računalni slog
Neven Marin
Izdavači
Književni krug Split, Split – Institut za povijest umjetnosti, Zagreb, 2020.
Nakladnička cjelina
Studije i monografije Instituta za povijest umjetnosti, knj. 55
ISBN (IPU) 978-953-78875-76-3
ISBN (KKS) 978-953-163-495-3
-
Tiskanje ove knjige novčanom su potporom pomogli Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, Grad Solin i Župni ured Uznesenja BDM, Katedrala Split.
Knjigu je moguće kupiti online kod suizdavača Književni krug Split.
-
Ovo je jedinstvena knjiga koja predstavlja sintezu ukupnih znanja o antičkim spomenicima u hrvatskim krajevima u kojoj je autor obuhvatio sve likovne činitelje, od arhitekture i urbanizma do numizmatike. Materijal koji je ušao u knjigu golem je i obuhvaća cijelu umjetničku baštinu na području Hrvatske od 6. stoljeća prije Krista pa do 6. stoljeća poslije Krista, od prvih, neizravnih grčkih utjecaja na istočnoj jadranskoj obali i prvih grčkih kolonija, pa sve do visokih dometa Justinijanova prolaska našom obalom. Dvanaest stoljeća jedne povijesne cjeline, jednog umjetničkog shvaćanja, dug je vremenski raspon u kojem se, na polju umjetnosti, javljaju različite amplitude kvalitete i kvantitete. U knjizi su podrobno obrađeni i recentni istraživački rezultati na lokacijama poput Narone, Salone, Nina, Ostrvice, Garduma i Burnuma, kao i fantastični podmorski nalaz skulpture mladog brončanog atlete u podmorju Malog Lošinja. Cambijeva inventura golema broja primjera urbanizma i arhitekture, svakojake vrste skulpture, javne i privatne, mozaika i slikarstva, novčarstva, keramike i primijenjene umjetnosti pokazuje kako je antička umjetnost nepovratno usmjerila kulturna kretanja na našim područjima.
Bogato ilustrirano izdanje s gotovo 600 stranica te preko 830 slika i crteža podijeljeno je na četiri dijela: Grčko razdoblje, Rimsko razdoblje, Kasnoantičko i ranokršćansko doba i Kraj antike te je upotpunjeno kronološkom tablicom najvažnijih događaja, bibliografijom, glosarijem, kazalom pojmova i stvari, kazalom osobnih imena, naroda, plemena i zemljopisnog nazivlja i opsežnim sažetkom na engleskom jeziku.
-
„Proučavanje širokog spektra antičkih tema koji su posljednjih desetljeća u žarištu interesa hrvatskih i stranih znanstvenika rezultiralo je objavom brojnih i sjajnih rasprava monografskog i stručnog karaktera, međutim, unatoč evidentnom napretku, i dalje je primjetan kroničan nedostatak djela sinteznog karaktera. Stoga ova knjiga, gdje su na jednom mjestu obrađene gotovo sve umjetničke manifestacije antike (urbanizam, arhitektura, kiparstvo, epigrafika, numizmatika, umjetnički obrt), koje su, što je osobito značajno, stavljene u adekvatan historijski i slojeviti arheološki kontekst, nedvojbeno pridonosi boljem poznavanju ukupne problematike antike na našim prostorima. U knjizi su sintezno predstavljena svjedočanstva grčke i rimske civilizacije, koja potvrđuju da su današnji hrvatski krajevi, iako naizgled rubni, bili integralni dio antičkoga mediteranskog svijeta.
Akademik Nenad Cambi sukladno renomeu vrhunskog stručnjaka za antičku umjetnost koncipirao je knjigu kronološki i u nekoliko glavnih cjelina obradio cjelokupnu antičku baštinu u Hrvatskoj, od grčke kolonizacije istočne obale Jadrana u 6.-5. stoljeću prije Krista, koja označava početak antike na našim prostorima, do velike seobe naroda i barbarskih provala u 6.–7. stoljeću poslije Krista, koje uvjetuju postupnu i posvemašnu dekadenciju antičke civilizacije, što ne znači da ukorijenjene tradicije izmakom antike nestaju zauvijek. Pri tom je obradio mnoštvo tema i stotine spomenika antičke provenijencije koje je uklopio u jednu sjajnu sintezu. Suvremeni metodološki pristup kompleksnoj problematici i znanstvena akribija koja „zrači“ iz teksta u kojem je studiozno i sintezno opisana povijest umjetničkog razvoja tijekom antike u hrvatskim krajevima, jamstvo su neprijeporne kvalitete ovoga znanstvenog djela.“
prof. dr. Miroslav Glavičić (iz recenzije)
-
SADRŽAJ
5
Uvod
9
Grčko razdoblje
11
Arhajsko doba
31
Kasno klasično doba i helenizam
31
Urbanizam i arhitektura
52
Skulptura
63
Umjetnički obrt
69
Novac
74
Pismo
76
Zaključna razmatranja
79
Rimsko razdoblje
81
Urbanizam
81
Rimski gradovi
106
Arhitektura
137
Raskošne vile: Verige na Velom Brijunu i Dioldecijanova palača u Splitu
147
Skulptura
147
Javna (službena) skulptura
163
Ostala kamena skulptura javnoga i privatnoga karaktera
163
Lokalna plastika kultnog karaktera
173
Plastika klasične inspiracije
194
Brončana skulptura
204
Portret
236
Nadgrobna skulptura
236
Predrimske stele
239
Rimske stele
251
Liburnijski cipus
252
Are
257
Sarkofazi
258
Importirani sarkofazi
267
Sarkofazi lokalne produkcije
278
Sepulkralni reljefi
280
Plastika Dioklecijanove palače
295
Mozaici i slikarstvo
306
Umjetnički obrt
319
Kasnoantičko i ranokršćansko doba
322
Uvod
326
Urbanizam
331
Arhitektura
378
Skulptura
380
Nadgrobna plastika
404
Crkvena plastika
413
Skulptura u Zmajevoj pećini na otoku Braču
419
Slikarstvo, mozaik i štukatura
444
Umjetnički obrt
457
Kraj antike
460
Usporedna tablica (kronologija, povijest, kultura-civilizacija)
467
Pojmovnik
479
Bibliografija
503
The art of antiquity in croatia (Summary)
567
Kazalo geografskih pojmova 567
577
Kazalo osobnih imena 577
583
Fotografije