Šibenik u doba modernizacije
Cijena: 19,91 €
Autorica
Jagoda Marković
Urednik
Tonko Maroević
Recenzenti
Snješka Knežević, Darja Radović Mahečić
Suradnici
Dragica Malić (lektura), Đurđa Kovačić (korektura i kazalo), Marinka Fruk (skeniranje i obrada slikovne građe)
Grafičko oblikovanje
Mario Aničić & Jele Dominis
Izdavači
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb – Gradska knjižnica „Juraj Šižgorić“, Šibenik, 2009.
Nakladnička serija i broj
Studije i monografije Instituta za povijest umjetnosti, knjiga 33
Materijalni opis
197 str.; ilustr. u boji; literatura, porijeklo slikovne građe; kazalo imena i mjesta
ISBN: 978-953-6106-77-6
-
Prvi dio knjige zasniva se na dosadašnjim spoznajama urbanističkih transformacija u 19. stoljeću. Panoramskim prikazom nekih europskih gradova uspostavljaju se korelacije s gradovima kontinentalne Hrvatske u kojima se analiziraju posebnosti, uočavaju realizirane vrijednosti i kvaliteta neostvarenih ali planiranih ideja. Ipak, težište je na mediteranskim obrascima preobrazbe zbog komparacija i analogija s jadranskim gradovima, koji ravnopravno sudjeluju u općim procesima modernizacije i na tom planu daju važan doprinos inovaciji, raznolikosti i posebnosti. Identificiraju se središta mikroregija, koja s lukama i industrijom dobivaju na važnosti u mreži vitalnih privredno-ekonomskih punktova Monarhije (Pula, Rijeka, Zadar, Dubrovnik s Gružem).
Drugi dio knjige posvećen je urbanoj preobrazbi Šibenika u doba koje je srednjovjekovnom gradu pridalo novi identitet, a utvrđujemo ga kao njegov vrijedan povijesni sloj. Uključen i uvršten u opći i regionalni kontekst on uvjerljivo potvrđuje svoj individualni značaj u razmatranom razdoblju. Uvidom u opći, a potom lokalni politički i društveni okvir akcentira se važnost individualnih inicijativa kao temeljnih podloga modernizacije, analiziraju prostorni i prometni potencijali (regulacija obale i luka, novi cestovni prilazi gradu i željeznica), na kojima se zasnivaju strateški razvojni planovi, naglašava razvoj industrijalizacije koja potiče širenje grada te ističe apsolutna posebnost Šibenika s najsuvremenijim elektroenergetskim sustavom u Dalmaciji, podignutim na slapovima Krke 1895. Razmatraju se prostorne mijene proširenje Grada i formiranje novog središta; naglašava se odnos staroga i novoga; upozorava na nove arhitektonske vrijednosti, probleme mjere i mjerila.
(Napomena urednika)
Sadržaj
12–16
Uvod
21–56
I. dio
O fenomenu gradogradnje u 19. stoljeću
57–67
Literatura
71–174
II. dio
Transformacija Šibenika ‒ uvjerljivo svjedočanstvo epohe
177–185
Literatura
186
Arhivski izvori
187
Porijeklo slikovne građe
188–193
Kazalo imena
195–197
Kazalo mjesta
-
Knjiga je proizašla iz znanstvenog projekata „Urbanistički razvoj hrvatskih gradova u 19. stoljeću“ u sklopu programa Instituta za povijest umjetnosti uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.
Objavljivanje knjige potpomogli su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Cijena: 19,91 €