Život umjetnosti
Život umjetnosti recenzirani je znanstveni časopis koji izlazi dvaputa godišnje kao dvojezično izdanje (hrvatski i engleski). Prilagođen standardima znanstvenih publikacija, časopis nastavlja tradiciju kontinuiranog izlaženja od 1966. godine. Posvećen je temama s područja moderne i suvremene umjetnosti, urbanizma, arhitekture i dizajna, i to u širokom opsegu od bavljenja konkretnim fenomenima do razmatranja relevantnih pitanja na teorijskoj razini. U posebnom fokusu časopisa nalazi se područje srednje i jugoistočne Europe kao kontekst unutar kojeg se pozicionira i hrvatska umjetnost. Za publiciranje se razmatraju isključivo originalni znanstveni članci. Uredništvo zadržava pravo da uz znanstvene tekstove u časopisu objavljuje i popratne sadržaje stručnog karaktera: osvrte na aktualna zbivanja, recenzije knjiga, razgovore, hrvatski prijevod iz stručne literature itd. Časopis je indeksiran u referentnim bazama: Web of Science Core Collection – Arts & Humanities Citation Index (od 2007.), SCOPUS – SCImago Journal & Country Rank (od 2008.) te EBSCO Art Source.
Časopis je u otvorenom pristupu dostupan na portalu hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak.
⚫
Glavna i odgovorna urednica
Ivana Mance Cipek
Uredništvo
Tamara Bjažić Klarin (Institut za povijest umjetnosti)
Dalibor Prančević (Filozofski fakultet, Sveučilšte u Splitu)
Ana Šeparović (Leksikografski zavod Miroslav Krleža)
Marko Špikić (Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu)
Ana Šverko (Institut za povijest umjetnosti)
Beti Žerovc (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani)
ISSN 0514-7794 (tiskano izdanje)
ISSN 1849-2207 (online izdanje)
Kontakt
Institut za povijest umjetnosti
Ulica grada Vukovara 68
10000 Zagreb, Hrvatska
T. 01 6112 047
F. 01 6112 742
E. zivot-umjetnosti@ipu.hr
FB stranica
Projekt digitalizacije starih brojeva dovršen je u travnju 2016. godine, od kada su svi članci dostupni u otvorenom pristupu na portalu hrvatskih hrvatskih znanstvenih i stručnih čaospisa Hrčak na stranici https://hrcak.srce.hr/zivot-umjetnosti. Autore i suradnike pozivamo da se pisanim putem izjasne o svom diskrecijskom pravu ili posebnim uvjetima pri kojima dozvoljavaju ili ograničavaju iskorištavanje svog autorskog djela u navedene svrhe. Obzirom na ovu temu molimo da kontaktirate uredništvo časopisa putem e-mail adrese zivot-umjetnosti@ipu.hr.
⚫
Život umjetnosti 99 (2016.)
DIGITALNA POVIJEST UMJETNOSTI
Digitalna povijest umjetnosti u velikoj mjeri ovisi o spremnosti povjesničara umjetnosti da – polazeći od analitičkih mogućnosti suvremenih medijskih tehnologija – postavljaju nova i drukčija istraživačka pitanja, razvijaju nove interpretativne strategije i proizvode nove, interdisciplinarne narative.
Zagreb, 2016.
God. 49, br. 99
127 str.
Život umjetnosti 98 (2016.)
METAFORA PRTLJAGE
Zanima nas što o sebi i „svojoj“ povijesti možemo doznati gledajući ono što je snimio netko drugi. Želimo proširiti granice medija postavljene u svrhu arhiviranja prizora, snalaženja i identifikacije (pa i interpretacije).
Zagreb, 2016.
God. 49, br. 98
139 str.
Život umjetnosti 97 (2015.)
UMJETNOST I DRUŠTVENI POKRETI
Ugovor o (društveno angažiranoj) umjetnosti treba nanovo uvesti ključnu lekciju koju izvodimo iz povijesti radikalne umjetnosti: nijedna umjetnička gesta – sama po sebi – ne može biti intrinzično radikalna.
Zagreb, 2015.
God. 48, br. 97
123 str.
Život umjetnosti 96 (2015.)
OD TERITORIJA DO SPECIFIČNOG MJESTA
Taktičkim umrežavanjem specifičnih mjesta kojima se tekstovi i mape bave, časopis se razmata u slojeviti transnacionalni i transhistorijski teritorij temeljen na logici promišljanja jednog prostora kroz logiku drugog.
Zagreb, 2015.
God. 48, br. 96
135 str.
Život umjetnosti 95 (2014.)
ARHIVI: UZNEMIRUJUĆE PRAKSE IZDVAJANJA
Individualno uspostavljeni arhivi u najvećoj su mjeri, iako ne potpuno, izbjegli zamke političke moći čiji je interes u kontekstu „tradicionalnih“ arhiva bio usmjeren i na sjećanja.
Zagreb, 2014.
God. 47, br. 95
139 str.
Život umjetnosti 94 (2014.)
POSTSOCIJALIZAM?
Pojmovi više ne odgovaraju realnosti naprosto zbog toga što je svijet nakon 1989. godine u znaku globalnoga poretka neoliberalne distopije. Pritom su razlike izmedju oligarhijske politike upravljanja društvom istodobno rezultat krize suverenosti današnje nacije-države.
Zagreb, 2014.
God. 47, br. 94
131 str.