Život umjetnosti
Život umjetnosti recenzirani je znanstveni časopis koji izlazi dvaputa godišnje kao dvojezično izdanje (hrvatski i engleski). Prilagođen standardima znanstvenih publikacija, časopis nastavlja tradiciju kontinuiranog izlaženja od 1966. godine. Posvećen je temama s područja moderne i suvremene umjetnosti, urbanizma, arhitekture i dizajna, i to u širokom opsegu od bavljenja konkretnim fenomenima do razmatranja relevantnih pitanja na teorijskoj razini. U posebnom fokusu časopisa nalazi se područje srednje i jugoistočne Europe kao kontekst unutar kojeg se pozicionira i hrvatska umjetnost. Za publiciranje se razmatraju isključivo originalni znanstveni članci. Uredništvo zadržava pravo da uz znanstvene tekstove u časopisu objavljuje i popratne sadržaje stručnog karaktera: osvrte na aktualna zbivanja, recenzije knjiga, razgovore, hrvatski prijevod iz stručne literature itd. Časopis je indeksiran u referentnim bazama: Web of Science Core Collection – Arts & Humanities Citation Index (od 2007.), SCOPUS – SCImago Journal & Country Rank (od 2008.) te EBSCO Art Source.
Časopis je u otvorenom pristupu dostupan na portalu hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak.
⚫
Glavna i odgovorna urednica
Ivana Mance Cipek
Uredništvo
Tamara Bjažić Klarin (Institut za povijest umjetnosti)
Dalibor Prančević (Filozofski fakultet, Sveučilšte u Splitu)
Ana Šeparović (Leksikografski zavod Miroslav Krleža)
Marko Špikić (Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu)
Ana Šverko (Institut za povijest umjetnosti)
Beti Žerovc (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani)
ISSN 0514-7794 (tiskano izdanje)
ISSN 1849-2207 (online izdanje)
Kontakt
Institut za povijest umjetnosti
Ulica grada Vukovara 68
10000 Zagreb, Hrvatska
T. 01 6112 047
F. 01 6112 742
E. zivot-umjetnosti@ipu.hr
FB stranica
Projekt digitalizacije starih brojeva dovršen je u travnju 2016. godine, od kada su svi članci dostupni u otvorenom pristupu na portalu hrvatskih hrvatskih znanstvenih i stručnih čaospisa Hrčak na stranici https://hrcak.srce.hr/zivot-umjetnosti. Autore i suradnike pozivamo da se pisanim putem izjasne o svom diskrecijskom pravu ili posebnim uvjetima pri kojima dozvoljavaju ili ograničavaju iskorištavanje svog autorskog djela u navedene svrhe. Obzirom na ovu temu molimo da kontaktirate uredništvo časopisa putem e-mail adrese zivot-umjetnosti@ipu.hr.
⚫
Život umjetnosti 87 (2010.)
STANJE PROMJENE
Kriza u arhitektonskoj disciplini zahtijeva kristaliziranje jasnijih stavova, traženje novih smjerova djelovanja te provjeru i suprotstavljanje kritičko-teorijskih refleksija i empirijskih opažanja.
Zagreb, 2010.
God. 43, br. 87
121 str.
Život umjetnosti 86 (2010.)
SURAĐUJ ILI/I SNOSI POSLJEDICE
Platforme, kolektivi i suradnički projekti u posljednjih su dvadesetak godina jedna od formi hibridnog autorstva, koje se više niti ne osvrće na slabašnu sjenu umjetničkog genija. Višestruko autorstvo više se ne izdvaja kao provokacija upućena fetišizaciji umjetničkog objekta i ega.
Život umjetnosti 85 (2009.)
FRAGMENTI KUSTOSKOG DISKURSA
Kustoske prakse danas su rastuće polje znanja, na što ukazuje i proliferacija kustoskih programa i publikacija koje ponajprije u ciklusima razgovora donose fragmente o onome što bi moglo predstavljati tu profesiju.
Zagreb, 2009.
God. 42, br. 85
188 str.
Život umjetnosti 84 (2009.)
DIZAJN I PRIMIJENJENA UMJETNOST
"... ovaj broj Života umjetnosti posvetili smo raspoznavanju raznih inicijativa i praksi koje svoje metodološke i konceptualne temelje izvode iz vrlo heterogenih polazišta, od primijenjenih umjetnosti, koje se možda i previše olako diskreditiraju kao arhaične, do najsuvremenijih tendencija vezanih uz dizajn interakcija i novih socijalnih mreža stvorenih na internetu."
Zagreb, 2009.
God. 42, br. 84
161 str.
Život umjetnosti 83 (2008.)
IZD(AV)ANJE REVOLUCIJE
Ovaj broj nastoji kroz različite perspektive upozoriti na prakse i modele djelovanja koji – u vrijeme ujednačenog poretka neoliberalnog kapitalizma u kojemu izostaju opipljivi narativi velikih revolucija i homogeni identiteti protiv kojih bi se revolucije dizale – nastoje umjetnika i javnog intelektualca pozicionirati kao političkog subjekta te preispitati na koji način se u takvoj konstelaciji mijenjaju načini pozicioniranja i zadobivanja vidljivosti umjetnika i javnog intelektualca?
Zagreb, 2008.
God. 41, br. 83
143 str.
Život umjetnosti 82 (2008.)
FRESH
Današnje “tranzicijsko stanje” i velika građevinska ekspanzija u Hrvatskoj stvorile su nove odnose i mogućnosti, ali i prostor za razmišljanje – kojim putem treba nastaviti? Namjera nam je predstaviti ključna desetljeća 20. stoljeća kroz interpretaciju pojedinih opusa hrvatskih arhitekata koji su, svaki na svoj osoban način, doprinijeli promjenama.
Zagreb, 2008.
God. 41, br. 82
141 str.